Hračky pro královské rodiny

Pokud patříte mezi obdivovatele britského impéria a zajímáte se o život královské rodiny, jistě Vás potěší výstava, která byla uspořádána v Buckinghamském paláci pro širokou veřejnost. Palác se rozhodl ukázat světu část svého života a historie, vystavit hračky se kterými si hrála například královna Alžběta nebo princ Harry.

  • Mezi prvními vystavenými exponáty najdeme především hračky královny Alžběty II, která jako malá upřednostňovala panenky a koně. Všechny panenky uvidíme oblečené do původních šatů, které byly součástí etikety u dvora. Pro tyto panenky pak měla malá královna proutěný kočárek, ve kterém panenky vozila. Alžběta si se svým proutěným kočárkem a panenkami hrála až do deseti let.
  • V šesti letech byla Alžběta obdarována doškovou chaloupkou, do které byla zavedena elektřina a voda a malá princezna si tak se svou sestrou Margaret mohla hrát uvnitř stejně jako další generace královských dětí. Tuto chaloupku pak doplňuje dobový čajový servis v růžových tónech, který byl v domečku hojně používán.
  • Nejstarším vystaveným předmětem je bezpochyby domeček pro panenky, se kterým si hrávala již malá princezna Viktorie.
  • Naopak nejnovějším přírůstkem v této sbírce je dřevěný houpací kůň prince George, který byl poslán jako dar z Bílého domu od Baracka a Mischell Obamových. Kůň je vyroben z dubového dřeva jednoho ze stromů, který rostl v zahradě Bílého domu. Předmět s takovým symbolickým významem je samozřejmě uchováván pod speciálním poklopem a chráněn mnoha bezpečnostními prvky.

O všechny tyto hračky je stále v řadách veřejnosti velký zájem a proto se o ně v paláci starají každodenně. Všechny hračky jsou uloženy ve speciálních pokojích, popsány a přesně datovány. Vyjímku tvoří hračky užívané v současnosti – například houpací kůň z Bílého domu a několik dalších.

Výstava je určena i pro všechny mimobritské obyvatele, protože po uzavření Buckinghamského paláce by se měla vydat na cestu po Evropě a představit se tak širokému publiku. Česká republika je také zařazena do seznamu zastávek této výstavy a tak si i český fanoušek britské královské rodiny přijde na své.