Hračky pro velké kluky

Dítě v nás nikdy nezmizí, a to vychází najevo ve věcech, které nám dělají radost. Dospělost. Dle internetového slovníku je tento pojem definován následovně: dodržovat povinnosti a konat činy příslušné dospělým jedincům. Ale co je to vlastně být dospělý? Znamená to, že bychom měli přestat dělat věci, které nám dávaly radost, když jsme byli dětmi? Všichni víme, že ve skutečnosti nemůžeme připustit, aby se to stalo. Ty nejlepší bezstarostné časy jsme prožívali právě když jsme byli dětmi. Jsem si jistý, že nemluvím jen za sebe, když říkám, že bych ten pocit rád vrátil zpět.

Jak se můžeme zabavit jako dospělé? Co nám udělá opravdovou radost? Pořad to jsou ty stejné hračky, se kterými jsme si hráli jako děti. Nyní však pro nás mají jiný význam. Z obyčejných hraček se stávají sběratelské předměty. Dle informaci z historických zdrojů sběratelství bylo na světě odnedávna. V osmnáctém a devatenáctém století sběratelé z řad aristokracie se zabývali hledáním artefaktů, aby své sbírky následně umístili ve speciální vitríně. Zajímavým faktem je, že díky této tradici chlubit se svojí kolekcí, současná muzea mají displeje. Sběratelé však i do dnešního dne používají skleněné vitríny.

Podle informaci na webu lidé se věnují sběratelství z následujících důvodů:

* Sběratelství jako investice, o několik let později se chystají svou sbírku rozprodat
* část společenského života, sběratelství pomáhá se zapojit do určitých společenských kruhů
* Láska k historii, zachování minulosti a sentimentální hodnota předmětů ve sbírce
* Kvůli samotnému procesu hledání

V kolekcích moderních sběratelů potkáte nepřeberné množství různorodých hraček. Někdo se například věnuje sbírání postaviček z komiksů Marvel a jeho kolekce obsahuje nespočet figurek super hrdinů v jejich všemožných podobách. Jiný sběratel tráví volný čas hledáním historických panenek z různých dob a ve všelijakých provedeních. Do jeho kolekce se hodí jak panenky dřevěné, tak i aristokratické verze panenek vyrobených z porcelánu.

Chcete se vrátit zpátky do minulosti a ponořit se do dob bezstarostného dětství? Zkuste založit svoji první sbírku a uvidíte kam až vás tento nový koníček zavede.