Nejdražší hra na světě

Protože pracuji ve vyšších kruzích a často se setkávám se zajímavými lidmi a věcmi, rozhodl jsem se o těchto setkáních a věcech psát. Literatura sice nikdy nebyla moje silná stránka, ale zkusit se má všechno a člověk někdy musí ven ze své komfortní zóny.

Dnes bych Vám rád popsal nejdražší hru na světě, kterou jsem měl možnost si prohlédnout, když jsem cestoval do Chicaga na konferenci makléřů a finančníků z celého světa. Ukázka této hry byla součástí programu v jednom z hotelů, kde jsem byl ubytován. Protože se samozřejmě jedná o unikátní a sběratelský kousek, mám zakázáno popisovat cíl hry, její pravidla a podobné parametry.

Můžu Vám však popsat její vzled, materiál ze kterého jsou jednotlivé součásti hry vyrobeny, a její příběh. Začnu samozřejmě vnějším obalem – krabicí. Krabice má tvar krychle o délce hrany dvacet centimetrů. Je vyrobená z dubového a cedrového dřeva, rostoucího na jihu Ameriky. Tyto dva stromy jsou důmyslně propojeny a snoubí se v dokonalé harmonii. Stěny krychle jsou pak ozdobeny ručně vyřezávanými ornamenty a doplněny o osobní věnování mistra řezbáře.

Nahlédneme-li dovnitř, uvidíme důmyslně seřazené a vyrovnané hromádky karet po obvodu a osm hracích kostek ležících uprostřed krabice. Karty jsou vyrobeny z černého inkoustového papíru, zaslaného z Číny. Popisky jednotlivých karet jsou pak vyrobeny metodou sublimace inkoustu a jsou tak dokonale čitelné a precizní. Všechny karty jsou pak zalaminovány aby se předešlo jejich poškození či poničení.

Kostky jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako samotná krabice – z dubového a cedrového dřeva. Při bližším pohledu na kostky zjistíme, že hodnoty na nich nejsou zaznamenány klasickými tečkami, ale římskými čísly. Tato čísla jsou do kostek vyryta a zvýrazněna zlatou a stříbrnou barvou v závislosti na dřevě, z kterého je kostka vyrobena.

Další drobné doplňky – hrací figury různých tvarů jsou uloženy v sametové výstelce a připomínají věci denní potřeby, ke kterým má majitel hry osobní vztah. Nejdražší hra Monopoly na světě má hodnotu 146 tisíc dolarů. Jedná se o nejstarší dochovanou verzi této hry, která je ručně vyráběná a datuje se do roku 1933. Obsahuje dvě stě různých herních položek. Ani v River Belle Kasino nezažijete tolik adrenalinu, jako když budete hrát tuto pradávnou verzi jedné z nejoblíbenějších her současnosti.