Proč chlapci dostávají dražší hračky než děvčata?

Tuhle otázku si jistě kladlo mnoho rodičů přede mnou, mnoho rodičů si ji klade teď a bude klást spousta rodičů po mně. Proč chlapci dostávají dražší hračky než děvčata? Čím je to způsobeno a existují faktory, které mohou tento fakt ovlivňovat? Jde tomuto rozdílu nějakým způsobem zamezit?

Nejdříve si pojďme vytvořit kategorii takzvaně ,,společných“ hraček. Věcí, které využijí jak holčičky, tak kluci. Do této kategorii bych zařadila fixy a pastelky, omalovánky, kreslící sady a sady svítících hvězdiček a nálepek. Přesuňme se však dál.

Doufám, že se do mě teď nepustí všechny feministky světa, ale pojďme si to vzít kolem a kolem. Když si otevřeme skříně malých holčiček, co tam najdeme? Nejspíš uvidíme plastové koníčky, barbínky a spoustu malých šatiček, do kterých se panenky oblékají. Tahle ,,sada“ pak bude nejspíš doplněna o domeček pro panenky a kosmetické záležitosti. Laky na nehty, třpytky, sponky do vlasů… Ve výjimečných případech se u některých holčiček může objevit záliba v koních a potom záleží na tom, jak se tato záliba již stačila rozvinout. Pokud jsme stále u pouhého vylepování plakátů a obrázků, je vše v pořádku. Jestli ale narazíme na koňské sedlo, bičík nebo jezdecké boty, musí nám být jasné, že tahle holčička do našeho průměru nezapadá. ,,Koňské“ doplňky patří mezi nejdražší hračky pro děti vůbec.

Přesuňme se nyní k chlapcům. Začneme opět jakousi klasikou. Akční figurky, modely autíček, autodráha nebo lego, to vše můžeme pořád zařadit do kategorie cenově průměrných hraček, které pro peněženky rodičů nepředstavují nebezpečí. Samozřejmě pokud jsou kupovány v rozumné míře. Položka, která se výrazně podepisuje na faktu, že chlapci stojí rodiče víc peněz, je poměrně jasná. Jedná se o sportovní vybavení a sportovní potřeby. Fotbalisté a hokejisté prostě stojí víc. Všechny ty míče, hokejky, chrániče na zuby, lokty a kdo ví na co všechno ještě, helmy, kopačky nebo kimona.

Nechci tu samozřejmě tvrdit, že by holčičky nesportovali, ale ruku na srdce, hokejové vybavení je prostě hokejové vybavení.