Proč je Lego tak drahé

Co se Vám jako první vybaví když se řekne Lego? Legoland, Lego Movie, stavebnice, plná malých kostiček z Vašeho dětství nebo složitě modely lodí a letadel z filmů, které dostávají dnešní děti? Co se skrývá za značkou Lego a co z ní dělá tak ceněný artikl ve světě hračkářského průmyslu? Proč je vlastně lego tak drahé a dá se jeho cena ,,obejít“?

Jako malý kluk jsem dostal velkou krabici lega. Obyčejné kostky, čtyřky, šestky, osmičky nebo dlouhé dvanáctky, jak jsme jednotlivým dílkům říkali. Ti šťastnější z nás dostali ještě podložku na lepší stabilitu našich staveb nebo malé destičky, z kterých jsme vyráběli balkóny našich lego domečků. Všechny dílky byly jednoduché a bylo na každém z nás, co postaví. Nikdo nikomu neříkal, že tohle musí být raketa, tohle tank z druhé světové války. S trochou fantazie se prostě stavělo a vždycky to nějak dopadlo.

Dnes má lego smlouvy s filmovými společnostmi a populárními značkami. Už si nekoupíte jen kostičky, z kterých postavíte, co Vás zdrovna napadne. Teď už kupujete přidanou hodnotu, připlácíte za každou značku s kterou Lego podepíše smlouvu. Hvězdné války, Formule, Avengers.

Naštěstí (nebo na neštěstí) se objevila skupinka lidí, která se rozhodla s vysokou cenou této stavebnice bojovat po svém. Využila k tomu masivně se rozšiřující trend 3D tiskáren a jejich všestraného využití. Kostičky do stavebnice začala totiž vyrábět právě na tomto zařízení a to s velikým úspěchem a téměř stoprocentní shodou s originálem. Prakticky se jedná o jakési ,,pirátské kopie“ této stavebnice.

Můžeme se tedy jen dohadovat, kdy se tento ,,černý“ byznys rozmůže natolik, že ovlivní tržby firmy Lego a přinutí ji snížit ceny svých produktů. Prozatím nám však nezbývá nic jiného, než čekat a doufam, že tato doba příjde brzy nebo vyšplhat na půdu, najít startou krabici s legem a místo kupování již vymyšlených modelů naučit naše děti opět kreativně myslet a tvořit z toho, co jsme měli k dispozici my.